Umjetnički paviljon u Zagrebu predstavlja suvremenu korejsku umjetnost u odabiru internacionalno poznate kustosice Ance Verone Mihuleţ – Kim.
Od višestruko nagrađivanog filma Delivery Dancer’s Sphere Ayoung Kim do radova posebno produciranih za ovu izložbu poput video rada At the Border Moona Seunghyuna, Guest Room Soyoung Chung i serije crteža Swimming Pool / Into Air Sunmin Park, izložba Ghost Dancer donosi radove sedmero korejskih umjetnika srednje generacije. Oni reagiraju na brze izmjene u urbanom pejzažu korejskih gradova uslijed klimatskih promjena i naglog tehnološkog razvoja uključujući i refleksije povijesnih kolonizacija Koreje, koristeći tijelo kao transfer tih promjena. Zajednički okvir radova je propitivanje suodnosa tijela i arhitekture/urbanog prostora, s jedne strane definiranih snažnom tehnološkim razvojem, a s druge klimatskim promjenama i kolonijalnom traumom.
Tri neizbrisiva događaja – rušenje mosta Seongsu 1994., kolaps robne kuće Sampoong 1995. te azijska financijska kriza 1997. – obilježila su transformaciju urbanog krajolika Seula. Ti su događaji djelomično stvorili i javnu svijest o važnosti struktura, arhitekture, građanske odgovornosti te pokrenuli rasprave usmjerene na zajednicu. U isto vrijeme, korejski dužnosnici i građanski predstavnici pokušavali su pronaći načine za nošenje s teškom arhitektonskom baštinom iz japanskog kolonijalnog razdoblja. Unutar te inherentne napetosti, eksperimentalni umjetnici počeli su koristiti svoja tijela da bi govorili o transformacijama i stvaranju povijesti.
Postoje neka zajednička mjesta koja se provlače kroz sve radove, to su pokret tijela ili pokret koji definira arhitekturu, granice i teksturu. Istraživanje kulture, osobnih i zajedničkih povijesti u rasponu od promjena tradicionalnih interijera i eksterijera kuća u japanskom stilu, poznatim kao “Jeoksan-gaok” – u doslovnom značenju “neprijateljske kuće“ – do futurističkih vizija Seula. Granice između stvarnosti, roda i identiteta, smrti i života, gaminga i realiteta porozne su i preklopive.
Izložba se održava u povijesnoj Palači Vranyczany Hrvatskog inženjerskog saveza pružajući radovima neočekivani, ali i kompatibilni kontekst za nove narativne niti i spekulacije.
Izložba će biti otvorena do 15. 12. 2024.
Palača Vraniczany, Hrvatski inženjerski savez, Berislavićeva 6
O kustosici izložbe:
Anca Verona Mihuleţ je rumunjska povjesničarka umjetnosti i nezavisna kustosica sa sjedištem u Seulu. Od 2011. njezini su interesi usmjereni ka propitivanju i teoretiziranju različitih kustoskih konteksta. Dobitnica je nekoliko stipendija i rezidencija među kojima su Nacionalni muzej moderne i suvremene umjetnosti u Koreji i seminar Curatorial Intensive (Independent Curators International u Ullens Art Centru, Peking). Između 2006. i 2013., zajedno s Livianom Dan, kurirala je izložbeni program Galerije suvremene umjetnosti Nacionalnog muzeja Brukenthal u Sibiuu, Rumunjska. Godine 2013. bila je kustosica izložbe Refleksijski centar za suspendirane povijesti te je bila kustosica rumunjskog paviljona na 55. izdanju Venecijanskog bijenala. Godine 2016. nagrađena je prestižnom stipendijom Igor Zabel, a 2019. je bila dobitnica Bega Art Prize. Radila je u kustoskom timu Singapurskog bijenala 2019., kontekstu u kojem je istraživala slučajeve umjetničkog premještanja i naturalizacije uzrokovane sukobima, zajedno s načinima na koje transmedijalnost može utjecati na našu percepciju budućnosti. Godine 2021. kurirala je izložbu Chronicles of the Future Superheroes u Kunsthalle Bega u Temišvaru, Rumunjska. Godine 2022. s Irenom Bekić kurirala je istraživački projekt Andreje Kulunčić Vi ste Partiju izdale, onda kad ste joj trebale pomoći u Muzeju moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci.
Ghost Dancer
Umjetnici/e: Ayoung Kim, Saem Lee, Seunghyun Moon, Soyoung Chung, Suk Kuhn Oh, Sunmin Park, Tae Kyun Kim aka LESS
Kustosica: Anca Verone Mihuleţ – Kim
Otvorenje: 15. 11. 2024. u 19 sati
Program otvorenja:
18 sati Artist talk: s umjetnicima Soyoung Chung i Suk Kuhn Ohom razgovara kustosica izložbe Anca Verone Mihuleţ – Kim
19 sati – otvorenje izložbe
20 sati – DJ – Old Korean Music by Suk Kuhn Oh