Likovne radionice za djecu od 6 do 15 godina
Dragi naši kreativci,
nadamo se da ste se odmorili u ovo dugo toplo ljeto, neki ste možda u gorju pronašli osvježenje od pretoplih noći na moru, neki ste putovali u egzotične daleke krajeve, no svakako je svima odmor koristio. Sada kreću školske i poslovne obaveze i sve ono što nas vraća u svakodnevicu, pa se tako vraćamo i kreativnim radionicama u našoj Artionici. Djelatnici Galerije Klovićevi dvori priredili su za vas i sve ljubitelje umjetnosti niz izložbi kojima ćete oplemeniti svoje radne dane, a svi oni koji budu potaknuti znatiželjom i otvoreni za neka nova likovna iskustva doći će u našu Artionicu. Svakako se veselimo vašem dolasku!
Kreativne radionice uz izložbu “Misterij majstora Fortezze – Europska baština šibenskoga gravera”
Radionice će seodržavati u našem uobičajenom terminu, subotom od 11 do 12:30 sati, a za svaku je potrebna prijava na: artionica@gkd.hr
Majstor Oracio Fortezza kasnorenesansni je graver, slikar, zlatar i minijaturist, rođen u Šibeniku tridesetih godina 16. stoljeća. Na svojim vrsno graviranim mjedenim vrčevima i pladnjevima pokazao je nevjerojatno poznavanje antike, klasične literature, kao i poznavanje suvremenih likovnih smjernica. Djela Oracija Fortezze uključuju i srebrne aplike za kožne uveze bratovštinskih matrikula (knjiga pravila određene bratovštine), a na nekoliko mjesta možemo mu pripisati i crteže, minijature u akvarelu. Pladnjevi, vrčevi, i zdjele stigli su na izložbu iz Venecije, Firence, Londona i Šibenika. Grbovi plemićkih obitelji koje otkrivamo na pladnjevima i vrčevima Oracija Fortezze pripadaju najimućnijim i najutjecajnijim mletačkim obiteljima: Grimani, Delfini (Dolffini), Cicogna (Cigogna), Tagliapietra (Taiapietra), Guoro ili Griego i Foscari (Foschari).
- SLIKARSKA RADIONICA – MATRIKUL bratovštine svetoga Ivana Krstitelja, 2. pol. 15.-2. pol. 16. st., Šibenik, Interpretacijski centar katedrale sv. Jakova „Civitas sacra“ 21.09.: 11 – 12:30 sati Fortezza je bio pisar bratovštine sv. Ivana Krstitelja od 1561. do 1569. godine. Matrikul bratovštine opremio je brojnim crtežima, od kojih je najpoznatiji akvarel svetog Ivana Krstitelja preko cijele stranice, ispod kojeg se nalazi njegov potpis i zabilješka o dužnosti pisara. Matrikul sadrži brojne crteže anđela svirača/puhača i raznih ornamenata koji Fortezzu pokazuju kao vrhunskog crtača. Iako je Fortezza kao pripadnik bratovštine svetog Ivana bio čvrsto vezan za rad te obrtničke bratovštine, radio je i na matrikulima bratovštine Sv. Barbare, Sv. Duha, Sv. Andrije i Sv. Marije od Milosrđa. ZADATAK: slikanje spomenutih svetaca sa svim njihovim atributima, predmetima koji su ih obilježili, po kojima ih prepoznajemo, npr. Sv. Barbara je prikazana s palminom grančicom, topom i kulom…
- KIPARSKA RADIONICA – VRČ venecijanske patricijske obitelji Cicogna, Šibenik, oko 1560. bronca; Muzej Viktorije i Alberta, London 28.09.: 11 – 12:30 sati Jedini do sada poznati Fortezzin rad s lijevanom ručkom koji je skulpturalno oblikovan u 3D lik zmaja dugog vrata koji se propinje iz roga obilja. Čitava površina vrča ispunjena je gravurama (duborez, tehnika urezivanja ili izrada reljefa određenog prikaza u tvrdoj površini). ZADATAK: izrada vrča u glini s prikazima životinja te biljnih ornamenata.
- RADIONICA CRTANJA na alu foliji – PLADANJ s grbom obitelji Grimani, Šibenik, 1555. – 1575.?, mjed 5.10.: 11 – 12:30 sati Pladanj je podijeljen u tri zone oblikovanja, središnju, kružnicu do oboda i prikaze na samom obodu pladnja. Na dnu pladnja, na sredini nalazi se grb obitelji Grimani. ZADATAK: Crtat ćemo grb na debljoj aluminijskoj foliji srebrne ili zlatne boje, kojeg ćemo po završetku patinirati crnim tušem. Kreirat ćemo zamišljeni grb naše obitelji. Iako se heraldika, (pomoćna povijesna znanost), bavi proučavanjem grbova i ima točna pravila kako bi grb trebao izgledati, koje boje se koriste, koje je veličine koji motivi su uobičajeni, mi ćemo ipak grb osmisliti prema samo našim mjerama i željama. Pitajmo se koje su karakteristike moje obitelji prepoznate od naših prijatelja, kolega, znanaca. Možda naša obitelj uzgaja vinovu lozu ili su još naši djedovi bili ribari, lovci, možda se naša obitelj tradicionalno bavi nekim obrtom (postolar, stolar, bravar, zlatar…), netko je možda naslijedio strast ka pisanju, netko je iz sudačke obitelji i puno je tu još djelatnosti kojima se naše obitelji kroz stoljeća bave. Stoga sve to možemo i likovno dočarati koristeći atribute, odnosno obilježja koji pobliže označavaju tu djelatnost, struku, a mogao bi to biti i hobi.
- GRAFIČKA RADIONICA 12.10.: 11 – 12:30 sati Vrijeme u kojem je Fortezza živio vrijeme je velikog procvata grafičke umjetnosti, osobito bakropisa i bakroreza. Najznačajniji predstavnik u mletačkoj Dalmaciji bio je slikar i grafičar Andrija Medulić Schiavone, koji je vjerojatno utjecao na rad Fortezze jer je njegovo umijeće graviranja u metalu srodno grafičkoj tehnici. ZADATAK: budući da je Fortezza na svojim pladnjevima rezbario i medaljone s portretima rimskih vladara, te širok repertoar prikaza životinja (dupina, paunova, ptica, konja…), zatim biljnih ornamenata, brojnih putta, raznih drugih mitoloških bića i cvjetnih dekoracija i mi ćemo uz pomoć predložaka nešto od zadanih elemenata urezati u bakrenu pločicu posebnim grafičkim alatom i otisnuti uz pomoć grafičke preše. I naravno, cijela površina pločice mora biti ispunjena detaljima i sadržajem!
Tekst: Liljana Velkovski muzejska savjetnica pedagoginja, voditeljica Artionice
Radionice za vrtiće i škole organiziramo svaki radni dan osim ponedjeljka prema dogovoru s profesorima i pedagoškim djelatnicima.
Radionice za odrasle i dalje su svake srijede od 18 do 20 sati.
Vodstva na izložbama Misterij majstora Fortezze i Klub likovnih umjetnica
Galerija Klovićevi dvori ponovno organizira besplatna vodstva (uz kupnju ulaznice) za građanstvo od utorka do nedjelje u 17 sati na izložbi „Misterij majstora Fortezze – Europska baština šibenskoga gravera“.
Za izložbu Muzeja za umjetnost i obrt „Jedna za sve – Sve za jednu / Klub likovnih umjetnica 1927. – 1940.“ stručna će se vodstva održavati svakog utorka u 17 sati, te posebna autorska vodstva koje će voditi kustosice Dunja Nekić i Darija Alujević svake druge subote s početkom u 17 sati. Autorska vodstva održavat će se 14. i 28. rujna, 12. i 26. listopada i 2. studenoga.
Pratite obavijesti na našem webu i društvenim mrežama, te stranicama Muzeja za umjetnost i obrt: https://www.muo.hr/blog/2024/09/12/vodstva-kroz-izlozbu-jedna-za-sve-sve-za-jednu-klub-likovnih-umjetnica-1927-1940