Oda Influencericama

Piše:Monika Bončina

Influencerice su zavladale svijetom.
Da se ne lažemo.
Kupit ćeš sat uz promo kod Hanči samo zato jer ga je ona izreklamirala. Čak ne iz razloga što ga baš ona reklamira, možda ti se taj sat baš svidi i želiš uštedjeti koju kunu. Možda neke od njih ni ne pratiš, ali zasigurno barem jedanput tjedno provjeriš što je novo, koja od njih odjenula na neki popularni event, što je novo „na popustu“, što je in, što je out…
Kako volimo preuzimati sve pametno sa zapadnog svijeta, toliko silno žudeći za životom i standardima istoga, naše popularne i manje popularne žene i muškarci uvidjele su priliku od bezvezne platforme zaraditi milijune. Tisuće i tisuće ljudi prati određene žene na društvenim mrežama, koje su se i više nego dobro snašle u ovom hektičnom svijetu zbivanja.
Zarađuju putem fotografija.
Pa se tako naš siromašni narod zgražao tablicom jedne od infuencerica, gdje je stajao cjenik njenih „usluga“. Za običnu reklamu na svom instagram storyu ona zaradi gotovo uduplanu prosječnu plaću hrvatskog političara (što znamo da nikako nije malo).
Činjenica da influencerice rade i više nego dobar posao – stoji, no postavlja se pitanje zašto je našem društvu, koje silno želi biti napredno i moderno, problem shvatiti to?

Njihov posao je reklamirati brendove, svojim slikama utjecati na ljude da slijede njihov životni stil, koji iziskuje kupnju skupih stvari. Onda dolazi do zarade same influencerice, čiji se Instagram profil pretvori u ništa drugo doli, još jedan dobar marketinški trik. Influencerice zarađuju na taj način za život, što su više popularne- zarade više novca, to je svima jasno. Ne čudi činjenica kako se neke od njih trude hodočastiti Fashion.hr-ove i slične evente. Žele biti primjećene iz razloga što im sve to donosi novac. Imaju ogroman broj pratitelja na društvenim mrežama, a vjerojatno dvostruko veći onih koji ih baš i ne simpatiziraju.

Od pamtivijeka su ljudi prirodno zavidni. U njima uvijek ima neko malo zrno ljubomore pa čak i kada to ne žele priznati, ili ni sami nisu svjesni činjenice da su ljubomorni. To zrno se aktivira svaki puta kada uvide kako je netko uspješniji od njih, kada ima ono nešto, što je sudbinski trebalo biti baš njihovo. Zvijezde su se dana kada se ljubomorna Martina rodila baš loše posložile i sada je kriva Ella Dvornik što si ona ne može priuštiti košuljicu iz Max Mare na popustu.
Poznata je izreka: žena je ženi vuk, stoga ne čudi činjenica kako hrvatske influencerice broje najviše „hejtera“ s one ženske strane. Još uvijek je naše društvo daleko od težnje feminizma, iako se upravo te žene, kojima to zrno nikako ne da mira, deklariraju kao feministice. Borci za prava žena, siromašnih i dupina. Jer sve je to-moderno.
Ispod fotografija influencerica može se pronaći na milijune komentara baš takvih žena. Frustracija ne da mira pa je potrebno uputiti posve konstruktivnu kritiku koja sadrži psovanje tetke iz osmoga koljena. Neke od njih odgovaraju na te „kritike“ mirnim komentarima, spuštajući istovremenu baš tu istu istrufriranu Martinu na Zemlju. I što se onda dogodi?
Apsolutno ništa.
Martina će možda i biti ponosna što joj je neka poznata osoba u našem društvu posvetila desetak sekundi svog vremena i odgovorila. Možda će se osjećati isprovocirano i nastaviti hejtati. Pa hejtanje ide u krug, dok ta ista influencerica broji novčanice.
Neke od njih neće uopće odgovoriti na te komentare, štoviše, obrisat će ih jer ne žele čitati takve stvari. Ako to i naprave, slijedi lavina komenatara Martininih frendica (koje je natjerala da komentiraju) kako ne zna primiti „kritiku“.

Hejteri(ce) nikako da shvate da baš one donose profit osobi koju hejtaju. Na osnovu takvog komentara one mogu dobiti novi par cipela-besplatno, jer su postavljene da reklamiraju. Logično da će neki poznati brend pokloniti tenisice poznatoj osobi s velikim brojem pratitelja. Na taj način dobiva reklamu u vrijednosti od para tenisica, što je daleko isplatnije nego li plaćati televizijskim kompanijama komadić njihovog etera.

Ako toliko silno želimo živjeti u modernom svijetu, zašto tako teško prihvaćamo te „osobe koje utječu“? Na kraju krajeva mi smo ti koji odlučuju što će utjecati na nas. Odlučujemo želimo li kupiti te tenisice koje je ona dobila i izreklamirala, ili ne. Sve je stvar u intelektu čovjeka. Ako želi slijepo pratiti životne stilove tih osoba, ne razmišljajući pritom čemu su one uopće „postavljene“- u redu je.
Jednako je u redu što je netko uvidio drugačiji, „lakši“ način zarade.
Oduvijek su se neki poslovi činili lakšim od drugih, jer su ljudi konstantno smatrali da je baš njima najteže. Mjerilo neko za težinu zapravo i ne postoji, jer smo svi različiti i drugačije poimamo različite stvari. Isto tako, one različito utječu na nas.
Kad se podvuče crta- influenceri su u profitu, onaj tko troši vrijeme na nekonstruktivne kritike i isprazno vrijeđanje  -na gubitku. Vremena, enregije i vlastitih živaca.
Posao je posao. Ako nemamo potrebu iskomentirati nožne prste prodavačici voznih karata, zašto moramo nekoj influencerici?