Svi koji su se 6. prosinca zatekli na zagrebačkom Zrinjevcu mogli su uživati u svjetlosnom spektaklu koji je, u suradnji s Nacionalnim muzejom moderne umjetnosti na pročelju NMMU / palače Vranyczany-Dobrinović priredio argentinski umjetnik Juan Ignacio Cabruja u okviru ovogodišnjeg Međunarodnog bijenala suvremene umjetnosti Bienalsur https://bienalsur.org/en .
Tom efektnom vizualnom doživljaju prethodila je konferencija za medije koja je, zbog cjelovite obnove NMMU, održana u Galeriji Hrvatskog školskog muzeja. O toj svjetlosnoj prostorno specifičnoj instalaciji Lutalice. Neizvjesno uključivanje javnog prostora, kao i o Međunarodnom bijenalu suvremene umjetnosti juga Bienalsur – koji je u suradnji s NMMU prvi put predstavljen u Hrvatskoj – govorili su ravnatelj Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti Branko Franceschi, kustosica projekta i članica Bienalsur kustoskog tima Benedetta Casini i umjetnik Juan Ignacio Cabruja.
Pročelje trenutno iseljenog Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti sijat će atraktivnim umjetničkim svjetlom do 31. prosinca svaki dan od prvog mraka u 16.30 sati do 7.00 sati ujutro.
Juan Ignacio Cabruja
Instalacija: Wanderers – Uncertain inclusion of public space
Naslov Cabrujine intervencije na pročelju NMMU je doslovni prijevod španjolske riječi Errantes koja se zbog dvosmislenog značenja ne može dovoljno dobro prevesti na engleski. Ista u svakom slučaju upućuje na nekoga tko luta u nomadskom smislu, ali istovremeno priziva izraz error (greška) koji može upućivati na nekoga čija sama suština je oštećena, osuđena na ponavljanje pogrešaka. Cabrujine lutalice su, u stvari, oštećena LED svjetla postavljena na pročelje muzeja. Njihove se kodirane greške ciklično ponavljaju stvarajući tihu koreografiju, vidljivu samo u kratkoj stanci iznad ulaza u NMMU. Vibrantna fasada oštećene zgrade, koja se trenutno obnavlja nakon potresa iz 2020., potpuno se razlikuje od sjajne božićne svjetlosne dekoracije na trgu pred muzejom.
Osnovni interes koji pokreće Cabrujino istraživanje je proturječje između politika koji reguliraju javni prostor, sve više ovisnih o tržišnim inovacijama, i bioloških potreba ljudskog tijela. Osobito isprekidani način rada LED svjetala, što su 90-ih zbog svoje ekološke učinkovitosti počela zamjenjivati halogena, koji je potiho počeo utjecati na dnevni biološki ritam. Kao što je izvrsno opisao Jonathan Crary u svojoj knjizi 24/7: Late Capitalism and the End of Sleep, ubrzavanje kapitalizma u posljednjim dekadama ima za posljedicu stanje permanentne aktivnosti, budnosti i vidljivosti što nagriza individualno mentalno stanje i osnovne potrebe, kao što je san.
Benedetta Casini
BIENALSUR
Bienalsur je ekspanzivan prijedlog za suvremenu umjetnost, kulturu i refleksiju.
Od 2015. s juga svijeta organiziramo BIENALSUR, Međunarodni bijenale suvremene umjetnosti juga koji je osmislilo Universidad Nacional de Tres de Febrero (UNTREF), javno sveučilište u Argentini.
Riječ je o drugačijoj vrsti bijenala: decentraliziranom, demokratskom, horizontalnom i humanističkom, koji obuhvaća problematiku današnjeg svijeta.
Od svog Km 0 u MUNTREF (Muzeji Universidad Nacional de Tres de Febrero) Hotel de Inmigrantes u gradu Buenos Airesu, do Tokija, BIENALSUR iscrtava novu kartografiju za suvremenu umjetnost koja se proteže na 18.370 kilometara, istovremeno povezujući umjetničke prostore, stvaratelje, publiku i zajednice sa svih kontinenata.
Od 2015. održan je niz sastanaka Global South koji su doveli do dinamičnog projekta utemeljenog na dijalozima, razmjenama i prezentacijama koje čine raznolik i održiv javni program. BIENALSUR je kasnije izgrađen na tim temeljima.
Prvo izdanje BIENALSUR-a održano je 2017., na njemu je sudjelovalo više od 400 umjetnika na približno 80 lokacija u 34 grada u 16 zemalja. U 2019. karta je proširila svoj domet, obuhvaćajući 112 mjesta u 47 gradova u 21 zemlji. Unatoč izazovima koje je postavila pandemija 2021. godine, bijenale se održalo na 120 lokacija u 48 gradova u 24 zemlje Amerike, Azije i Europe. U prva tri izdanja sudjelovalo je preko 1800 umjetnika iz cijelog svijeta.
Bez presedana u svojoj metodologiji, BIENALSUR uključuje radove i projekte koji proizlaze iz otvorenih, besplatnih međunarodnih poziva bez unaprijed utvrđenih tema. Ovaj inkluzivni pristup ima za cilj potaknuti umjetnike i kustose da osmisle specifične prijedloge bez ograničenja unaprijed određenih tema i da nastave vlastita istraživanja.
Iz Otvorenog poziva proizlaze itinerari kao glavne kustoske osi svakog izdanja. Kriterij odabira projekata je kvaliteta svake prijave, kako u idejnom tako i u estetskom smislu.
BIENALSUR 2023
S postojanom odlučnošću da istraži alternativnu dinamiku za umjetnost i kulturu u potrazi za novom logikom umjetničkog i društvenog kruženja na lokalnoj i globalnoj razini, BIENALSUR nastavlja podržavati pravo na kulturu i različitost.
Tijekom šest mjeseci, umjetnici, kustosi, institucije i zajednice iz raznih krajeva svijeta udružit će snage u sve većoj simultanosti, pojačavajući svoje napore za aktivno suočavanje sa suvremenim izazovima.
Aníbal Y. Jozami GENERALNI DIREKTOR
Diana B. Wechsler UMJETNIČKI VODITELJ