U Narodnom pozorištu Sarajevo objavljeni laureati i laureatkinje 62. međunarodnog kazališnog festivala MESS. Zlatni lovorov vijenac za najboljeg redatelja dobio je Oliver Frljić za ZKM-ove predstave “Braća Karamazovi“.
Žiri u sastavu profesorica, književnica i urednica dr Andrea Lešić-Thomas iz Bosne i Hercegovine, kazališni i filmski redatelj Fator Berisha iz Kosova te umjetnički direktor, kazališni redatelj i dramaturg Giacomo Pedini iz Italije objavio je laureate i laureatkinje 62. Internacionalnog teatarskog festivala MESS.
Grand Prix – “Zlatni lovorov vijenac za najbolju predstavu u cjelini”:
- “Ana Karenjina“, Dramski studio „Prazan prostor“ i Kraljevsko pozorište „Zetski dom“ , Crna Gora
Zlatni lovorov vijenac za najboljeg/u reditelja/icu:
- Oliver Frljić za diptih predstava „Braća Karamazovi“, Zagrebačko pozorište mladih
Zlatni lovorov vijenac za najbolje glumačko ostvarenje:
- Aleksandar Gavranić za predstavu „Ana Karenjina“
- Tatjana Šojić za ulogu Mile u predstava „Ljubičasto“, Kamerni teatar 55
- Giorgos Katsis za ulogu Julia u predstavi „Republika baklava“, Athens & Epidauros Festival
Nagradu “Rejhan Demirdžić” za najboljeg/u mladog/u glumca/glumicu:
- Pavle Prelević i Sanja Vujisić za uloge u predstavi „Ana Karenjina“
Specijalno priznanje žirija za dizajn svjetla i scenografiju dobila je predstava:
- „Amore“, EmiliaRomagna Teatro, Compagnia Pippo Delbono iz Italije.
O nagradi za najbolju predstavu Malog MESS-a odlučila su djeca svojim glasovima i ovogodišnja pobjednica je predstava „Bajka za van: Crvenkapica, vuk i baka“.
Osim nagrada žirija i direkcije festivala MESS na svečanoj ceremoniji su objavljeni i dobitnici nagrada koje dodjeljuju medijski pokrovitelji festivala MESS:
- Oslobođenje – Zlatna maska za najbolju predstavu “Ana Karenjina“
- Magazin “Dani” – Hrabri Novi Svijet – predstava “Ljubičasto” u režiji Selme Spahić (Kamerni teatar 55)
- Radio Sarajevo – Sound of MESS – Ilija Gajević za muziku i zvuk u predstavi „Ana Karenjina“
Nagradu “Marko Kovačević“ za kritičke prikaze ovogodišnjih produkcija Festivala MESS osvojila je Stela Mišković, članica tima kritike.
O MESS-u:
Na inicijativu jednog od najistaknutijih kazališnih redatelja Jurislava Korenića 1960. godine osnovan je u Sarajevu Festival malih i eksperimentalnih scena. Festival je bio koncipiran kao smotra jugoslavenskih kazališta i bio je jedan od najznačajnijih kazališnih događaja poznat po istančanom ukusu za eksperiment i inovaciju u teatru. Specifičnost programa festivala činila su gostovanja najzanimljivijih svjetskih eksperimentalnih kazališnih predstava tog vremena, čiji su autori vremenom postali najistaknutiji svjetski kazališni umjetnici.
Održavanje Festivala prekida se sa izbijanjem rata u BiH, no uprava, na čelu s redateljem Harisom Pašovićem, odlučuje preimenovati festival u Međunarodni teatarski i filmski festival MES Sarajevo i time započinje svoj kulturni otpor opsadi Sarajeva. 1993. Međunarodni teatarski i filmski festival MES organizira prvi filmski festival u opkoljenom Sarajevu nazvan „Poslije kraja svijeta“, koji je prethodnik današnjeg Sarajevo film festivala.
Po završetku rata MES 1997. preuzimaju mladi kazališni djelatnici, koji obnavljaju festival s ciljem organiziranja međunarodne kazališne smotre najznačajnijih predstava na svijetu, a da misle ozbiljno bilo je vidljivo već na prvom festivalu sudjelovanjem redateljskih imena kao što su Giorgio Strehler, Peter Schumann i Frank Castorf.
„Iz godine u godinu program festivala raste kvalitativno i kvantitativno, te postajući kompeticijskim uspostavlja se vrlo visoko na ljestvici evropskih teatarskih festivala. Ugošćuje najznačajnije teatarske reditelje u historiji teatra poput Petera Brooka, Roberta Wilsona i Eugenia Barbe istovremeno gajeći svoju eksperimentatorsku nit i otkrivajući mlade nade koji zaista najčešće u narednih nekoliko godina postaju zvijezde svjetske teatarske scene. Na festivalu su do sada nastupala imena kao što su: Peter Brook, Giorgio Strehler, Robert Wilson, Peter Schumann, Eugenio Barba, Josef Nagy, Roberto Ciulli, Anne Teresa de Keersmaeker, Eimuntas Nekrošius, Oscaras Koršunovas, Alvis Hermanis, Olivier Py, Mark Tompkins, Wlodzimierz Staniewski, Simon McBurney, Arpad Schilling, Christoph Marthaler, Frank Castorf, Michael Thalheimer, Thomas Ostermeier, Ariel Garcia Valdes, Andriy Zholdak, Rimas Tuminas, Jürgen Gosch, Emma Dante, Pippo DelBono, Rodrigo Garcia, Grzegorz Bral, Silviu Purcharete, Alain Platel, Emio Greco, Vilim Docolomansky, Jiři Mencl, Heiner Goebbels, Stefan Kaegi, Romeo Castellucci, Wim Vandekeybus, Forced Entertainment, Katie Michel, Luc Perceval, Jan Lauwers, Needcompany i mnogi/e drugi/e.“ (mess.ba)