Tri večeri glazbene čarolije 6., 8. i 9. svibnja u Petrinji!
Već šestu godinu za redom Petrinja je domaćin izuzetnog kulturnog događaja: Pijanističkog memorijala „Ranko Filjak“, festivala klasične glazbe koji donosi jedinstven program i vrhunsku umjetnost u srce grada!
Festival je posvećen revitalizaciji imena i značaja, uz Ivu Pogorelića, zasigurno najvećeg hrvatskog pijaniste Ranka Filjaka. Filjak je ostavio neizbrisiv trag na svjetskoj pijanističkoj sceni svojom tehnikom, muzikalnošću i jedan je od rijetkih glazbenika koji je kao solist, komorni glazbenik i solist uz orkestre bio jednako uspješan, a kao i profesor klavira na Muzičkoj akademiji u Zagrebu ostavio je dubok trag kao glazbeni pedagog.
Obitelj Filjak je u posljednjih više od 200 godina, obilježila kulturni, školski i umjetnički razvoj Petrinje. Riječ je o autohtonoj petrinjskoj obitelji iz koje potječe i Ranko Filjak, čija kćer Martina Filjak je danas naša najangažiranija pijanistica i umjetnica svjetskog glasa..
6. pijanistički memorijal „Ranko Filjak“ i ove godine dovodi u Petrinju vrhunske glazbenike, a publici će se, u suradnji s Glazbenom školom Frana Lhotke, predstaviti i naši mladi umjetnici.

Večer Chopinovih koncerata!
Ove godine, program donosi jedinstveno glazbeno iskustvo. Naime, odmah na otvaranju memorijala (6. svibnja) publika će moći uživati u čak dva klavirska koncerta Frédérica Chopina u jednoj večeri – nešto što se rijetko ima prilike doživjeti uživo.
Dvije izuzetne pijanistice: Viktoria Baskakova i Lucija Dogan uz pratnju Festivalskog orkestra „Ranko Filjak“ pod ravnanjem koncertne majstorice Katarine Kutnar izvest će:
- Klavirski koncert br. 1 u e-molu, op. 11
- Klavirski koncert br. 2 u f-molu, op. 21
Uz vrhunske umjetnike ova večer će biti posveta Chopinovom geniju, mladenačkoj strasti i virtuoznosti koja i dalje osvaja srca publike diljem svijeta!
8. svibnja, u suradnji s Glazbenom školom Frana Lhotke, kroz raznovrstan i dojmljiv program, predstavit će se mladi umjetnici. Ova večer slavi budućnost klasične glazbe i veliku snagu koja leži u našim mladima!
Virtuozni dijalog dvojice umjetnika svjetskog glasa za finale!
Festival će (9. svibnja) zatvoriti virtuozni dijalog violinista i pijanista! Goran Končar, zasigurno naš najpoznatiji i najangažiraniji violinist u svijetu i pijanist svjetskih dvorana, Bruno Vlahek, ujedno i skladatelj čije ćemo skladbe imati prilike čuti, izvest će koncert izuzetno atraktivnog programa s kojim se i zatvara ovogodišnje izdanje festivala.
„Pijanistički memorijal ‘Ranko Filjak’ u Petrinji više je od glazbenog događanja – on je znak obnove, tradicije, zajedništva i snage kulture kojom je prožet naš grad!“, riječi su pokretača ovog izuzetnog kulturnog događanja, Edmunda Andlera Borića i Karla Ivančića.
Ulaz na sve koncerte je slobodan!
Viktoria Baskakova, rođena je 1997. u Njaganju (Rusija). Studirala je na Državnom konzervatoriju Rimsky-Korsakov u St. Petersburgu i Moskovskom državnom konzervatoriju Petra Iljiča Čajkovskog, a 2019. studira kod prof. Christiana Wilma Müllera na Hochshule für Musik „Franz Liszt“ Weimar (Njemačka).

Sudjelovala je s velikim uspjehom na brojnim međunarodnim pijanističkim natjecanjima. Već 2018. osvaja posebnu nagradu za najboljeg učesnika natjecanja iz Istočne Europe na International Franz Liszt Competition Weimar-Bayreuth, 2021. prvo mjesto na Sigismund Thalberg International Piano Competition u Napulju, 2023. treće mjesto na Russian Piano Music International Piano Competition u San Remu, a prošle godine osvaja treće mjesto na International Franz Liszt Competition Weimar-Bayreuth.
Svoj raskošni talent i glazbeno umijeće dokazala je koncertima na velikim svjetskim pozornicama kao što su Gasteig u Münchenu, moskovski Boljšoi teatar, Sanktpeterburška filharmonija, crkva sv. Katarine u Vilnusu ili Muzej umjetnosti Tel Aviv.
Lucija Dogan rođena je 1993. u Zagrebu. Sa šest godina upisuje Glazbenu školu Pavla Markovca gdje kod Rajke Zlatarić uči klavir. 2009. upisuje studij klavira godine na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi prof. Dalibora Cikojevića gdje magistrira 2015. godine.
Tijekom školovanja sudjeluje na raznim projektima, regionalnim i državnim natjecanjima te osvaja brojne nagrade. Dobitnica je Erasmus stipendije za 2013. godinu koju provodi na Hochshule für Musik „Franz Liszt“ Weimar u Njemačkoj u klasi prof. Grigoryja Gruzmana i Balasza Szokolaya. Istovremeno održava samostalne koncerte i korepetira puhače u klasi prof. Waltera Hilgersa.

Nakon završene Muzičke Akademije u Zagrebu, uspješno polaže prijemni ispit za ‘Master’ studij te 2019. godine za postdiplomski ‘Konzertexamen’ studij u Weimaru (Njemačka), gdje je studirala u klasi Balazsa Szokolaya. Od 2018. godine zajedno u duu s kontratenorom Nilsom Wandererom svira na raznim projektima i koncertima. Sudjelovala je na brojnim regionalnim, državnim i međunarodnim natjecanjima u Hrvatskoj, Austriji, Njemačkoj, Italiji, Češkoj, Slovačkoj i Nizozemskoj.
Osvajačica je brojnih nagrada od kojih valja izdvojiti: 1. nagrada na 3. međunarodnom natjecanju Citta di Minerbio u Italiji (2003.), 1. nagrada na 3. međunarodnom natjecanju Citta di Gorizia u Italiji (2003.), 2. i posebna nagrada (za najbolje izvedenu zadanu kompoziciju) na 4. EPTA Međunarodnom natjecanju za mlade pijaniste u Osijeku (2005.), 1. i posebna nagrada (za najbolju izvedbu skladbe W. A. Mozarta) na 4. međunarodnom natjecanju mladih pijanista „Zlatko Grgošević“ u Zagrebu (2006.), 1. nagrada na 14. Međunarodnom natjecanju „Etide i skale“ (2008.), 1. nagrada na 47. Državnom natjecanju učenika i studenata glazbe i plesa (2009.) te 1. nagrada na 6. Međunarodnom natjecanju mladih pijanista „Zlatko Grgošević“ (2010.) 2019. godine osvojila je 1. i apsolutnu nagradu na natjecanju ‘Citta di Moncalieri’ u Italiji. Godine 2022. osvaja Nagradu publike na 10. hrvatskom natjecanju mladih glazbenih umjetnika ‘Papandopulo’.
Bavi se i pedagoškim radom te je predavala je glasovir je u državnoj glazbenoj školi Erfurtu (Njemačka), a od 2019. u Eisenachu (Njemačka), a od 2023. godine vanjska je suradnica na Muzičkoj akademiji u Zagrebu.
Katarina Kutnar rođena je 1995. u Zagrebu. Violinu je počela učiti u dobi od četiri godine na Glazbenom učilištu Elly Bašić u klasi prof. Helene Žubrinić, a na Hochschule u Beču pohađala je pripremni razred za nadarenu djecu u klasi prof. Marine Sorokowe. Diplomirala je 2017. u klasi prof. Leonida Sorokowa na Muzičkoj akademiji u Zagrebu. Usavršavala se na Hochschule „Franz Liszt“ u Weimaru u klasi prof. Friedemanna Eichhorna, gdje je magistrirala i upisala koncertantni smjer 2020. godine. Završila je postdiplomski studij na Mozarteumu u Salzburgu u klasi profesora Lavarda Skou Larsena 2021. i za vrijeme studija uči baroknu violinu kod prof. Hiroa Kurosakija. Usavršavala se na majstorskim tečajevima kod prof. Leonida Sorokowa, Volodje Balžalorskog, Marka Žepića, Violete Smailović – Huart, Yove Yordanove, Evgenije Epstein, Friedemanna Eichhorna, te Benjamina Schmidta.

Dobitnica je mnogih glazbenih nagrada i priznanja, među ostalima: Nagrada Ferdo Livadić na Samoborskim glazbenim večerima, kao i nagrada za najbolju izvedbu hrvatskog autora Berislava Šipuša, Nagrada Darko Lukić 2018. g., 4. nagrada na Internacionalnom violinističkom natjecanju „Vaclav Huml“ 2017., nagrada HDS-a Stjepan Šulek za izvedbu skladbe na violini C. Saint Saënsa: Uvod i rondo capriccioso uz simfonijski orkestar Sondershausena, 2017. g., Rektorova nagrada za izvedbu violinskog koncerta u D-duru P. I. Čajkovskog sa Zagrebačkom filharmonijom 2017. g., nagrada HGM-a Ivo Vuljević za najboljeg mladog glazbenika 2016. godine, 1. nagrada na Hrvatskom natjecanju glazbenih umjetnika Papandopulo i posebna nagrada za izvedbu djela B. Papandopula (2016. g.), 1. nagrada na 3. International Danube Instrumental Competition u okviru 10. internacionalnog Donau-festa na natjecanju sveučilišnih predstavnika podunavskih zemalja u Ulmu u Njemačkoj (2016.), Dekanova nagrada za 2016. g., 1. nagrada na Međunarodnom natjecanju Bistrički zvukolik i nagrada apsolutnog pobjednika 2015.g., pobjeda u finalu Hrvatskog izbora mladih glazbenika za natjecanje Eurovizije te predstavljanje Hrvatske 2012. u Beču. Dobitnica je mnogih prvih državnih nagrada HDGPP-a u kategoriji solo violine i u komornim ansamblima, te nekoliko Oskara znanja Agencije za odgoj i obrazovanje.
Kao solistica nastupala je uz Zagrebačku filharmoniju, Simfonijski orkestar HRT-a, Simfonijski orkestar Muzičke akademije, Dubrovački simfonijski orkestar, Hrvatski komorni orkestar, Simfonijski orkestar Hradec Kralove u Češkoj, Jena Philharmonie, Simfonijski orkestar Sondershausena u Njemačkoj i komorni orkestar Slovenske filharmonije.
Ostvaruje brojne nastupe kao članica Hrvatskog baroknog ansambla kao i članica Acoustic project strings ansambla. Članica je komornih ansambala Metamorphosen Berlin i Splendor baroque ansambla, s kojima je nastupala na koncertima i festivalima u dvoranama kao što su Elbphilharmonie Hamburg te Berlinska filharmonija. Kao članica Oberton string okteta svirala je na koncertnim turnejama u Austriji, Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. U duu s Katarinom Krpan snimila je nekoliko nosača zvuka, s kojima je bila nominirana za nagradu Porin.
U školskoj godini 2021./2022. radi kao nastavnica violine i komornih sastava na GU Elly Bašić.
Goran Končar, jedan od najistaknutijih hrvatskih violinista, rođen 1954. u Zagrebu. Studirao je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasama Martina Borića i Josipa Klime. Magistrirao je u klasi Leonida Kogana na Konzervatoriju Čajkovski u Moskvi. Glazbeno usavršavanje nastavio je kod Maxa Rostala u Bernu i Henryka Szerynga u Ženevi. Potom je nastavio studirati kod Yfraha Neamana u Londonu da bi postao njegov asistent na Guildhall School of Music u razdoblju od 1981. do 1983.
Svoju međunarodnu solističku karijeru započeo je 1982., održavši gostujuće turneje u većini europskih zemalja, SAD-u, Japanu i Izraelu. U razdoblju od 1984. do 1994. bio je koncertni majstor Kraljevskog filharmonijskog orkestra u Londonu, Simfonijskog orkestra Hrvatske radiotelevizije i Zagrebačke filharmonije. Nastupao je i na mnogim koncertima s eminentnim orkestrima i dirigentima diljem svijeta.

Dobitnik je mnogih prvih i posebnih nagrada na brojnim državnim natjecanjima u zemlji, kao i nagrade Music Life u Moskvi (1980.) za izvedbu skladbe Koncert za violinu i orkestar Dmitrija Šostakoviča, prva nagrada na Međunarodnom natjecanju u Bratislavi (1984.) i druga vrhunska priznanja. Na dugom je popisu njegovih nagrada i iznimna Nagrada Vladimir Nazor (2006.).
Svoj prvi nosač zvuka objavio je 1984. za EMI u Londonu, a snimao je i za BBC, CBS, France Musique, HRT i druge radijske i televizijske postaje. Croatia Records objavila je jednu od rijetkih integralnih izvedbi solo violinskih sonata Eugènea Ysaÿea.
Od 1987. do 2012. vodio je Zagrebački kvartet i četvrt stoljeća ugrađivao svoje umijeće i umijeće u postojanje ovog najstarijeg komornog ansambla, ne samo u Hrvatskoj već i u Europi. Zagrebački kvartet osnovan je daleke 1919. godine i u razdoblju od gotovo jednog stoljeća bio je temelj tradicije komornog muziciranja u Hrvatskoj. U toj je tradiciji Goran Končar svakako jedna od stožernih ličnosti. U tom je razdoblju nastupio na više od 2000 koncerata, a pod njegovim vodstvom Zagrebački kvartet imao je više od 1000 nastupa, gostujući na svim kontinentima u najpoznatijim svjetskim koncertnim dvoranama, te je surađivao s velikim brojem hrvatskih i inozemnih solista.
Končar je odsvirao i većinu praizvedbi djela hrvatskih skladatelja za gudački kvartet, a objavio je i 15 albuma. Ono što ne treba zaboraviti je činjenica da je Kvartet morao pronaći rješenje za svoj radni prostor kao ključni problem. Godine 2007., uz potporu Grada Zagreba, Zagrebački kvartet dobiva vlastiti studio u Ilici 31. Pod Končarevim vodstvom Zagrebački kvartet izveo je sve kvartete Šostakoviča, Mozarta, Prokofjeva, Janáčeka, većinu Haydnovih kvarteta i sve kvintete.
Pijanist i skladatelj Bruno Vlahek rođen je 1986. u Zagrebu. Diplomirao je klavir u klasi Vladimira Krpana kao jedan od najmlađih studenata u povijesti zagrebačke Muzičke akademije. Poslijediplomske studije završava na Konzervatoriju u Lausannei kao stipendist Švicarske konfederacije kod Jeana-Françoisa Antoniolija te na Hochschule für Musik u Kölnu kao stipendist njemačkog DAAD-a gdje su mu profesori bili Vasilij Lobanov (klavir), Tilmann Claus (kompozicija) i Johannes Fritch (improvizacija). Od 2010. do 2013. usavršavao se u klasi legendarnog ruskog pijanista i pedagoga Dmitrija Baškirova na Visokoj školi za glazbu kraljice Sofije u Madridu.

Kao pijanist redovito održava recitale i nastupa s orkestrima diljem svijeta, a pobjednik je mnogih prestižnih međunarodnih pijanističkih natjecanja. Autor je skladateljskog opusa kojeg čine orkestralne, komorne, solističke i vokalne skladbe raznih žanrova. Djela su mu izvedena na pet kontinenata u gradovima kao što su New York, Chicago, London, Berlin, Amsterdam, Lisabon, Prag, Moskva, Salzburg, Beč, Cambridge, Sankt Petersburg, Seul, Singapur i Sydney. Djela su mu izveli ansambli i solisti poput Dubrovačkog simfonijskog orquestra, Zagrebačkih solista, Ansambla Cantus, Zagrebačkog kvarteta, Chicago Master Singers, Akademskog zbora Rumunjskoga radija, Zbora Moskovske katedrale, pijanista Cypriena Katsarisa i Denisa Kozhukhina, saksofonista Tonga Yanga i mnogih drugih, a izvedena su na festivalima poput Svjetskih dana nove glazbe u Australiji, Osorskih glazbenih večeri, Glazbene tribine u Puli, Međunarodnog festivala suvremene zborske glazbe u Zagrebu, festivala Orgulje Zagrebačke katedrale, Festivala hrvatske glazbe u Beču, Međunarodne tribine kompozitora u Beogradu, London Festival of Contemporary Church Music, Salzburg Mozart Festival, Órgano de la Catedral de León, Festival internacional de piano Gudalaquivir (Córdoba, Španjolska), Paderewski Festival (Poljska), Israel International Organ Series, Musica als Parcs (Barcelona), Yangtze River Piano Festival (Kina), kao i Dubrovačkih ljetnih igara za čiju je ceremoniju zatvaranja 2010.g. skladao „Hommage à Sorkočević“ za 7 solista i orkestar. 2012. godine njegova je glazba izvedena tijekom turneje od 32 koncerta u 16 gradova Nizozemske i Belgije. Skladbe mu redovito izvode i studenti visokih glazbenih učilišta poput Brooklyn College of Music (New York), Sydney Conservatorium of Music, Faculté de musique de l’Université Laval (Québec, Kanada), Muzičke akademije u Łodzu (Poljska) ili Hochschule für Kirchenmusik Rottenburg (Njemačka), a njegova Sonata za alt-saksofon dijelom je službenog curriculuma za taj instrument na Državnom konzervatoriju u Istanbulu. Notni zapisi njegovih skladbi izdani su dosad u Hrvatskoj, Velikoj Britaniji i SAD-u.
Laureat je međunarodnog skladateljskog natjecanja “Cristóbal Halffter” u Španjolskoj, međunarodnog natjecanja Muzičkog biennala Zagreb i međunarodnog natjecanja “Fidelio”. Nagrađen je i diskografskom nagradom “Porin” za najbolju skladbu klasične glazbe 2018. godine kao i nagradom „Stjepan Šulek“ Hrvatskog društva skladatelja za najbolju skladbu 2019. godine. Nositelj je počasne diplome španjolske kraljice Sofije.
Trenutno je profesor na Glazbenom konzervatoriju „Katarina Gurska“ u Madridu, član je ocjenjivačkih sudova međunarodnih glazbenih natjecanja i održava majstorske radionice diljem svijeta.