Novinar: Antun Petračić
U Brestu Pokupskom, na broju 26., u prirodi usred zelenila, tik pokraj poznatog ugostiteljskog Mlinskog kamena, a nasuprot jedine piste laganih zrakoplova na Banovini, lanjskog 9. rujna otvorena je privatna (jedina u našem okruženju) likovna „Galerija uz rijeku“.
Po susjedskoj zelenoj Kupi (ljeti i za niskog vodostaja s pogledom na pjeskovitu plažu Krnicu) tako je svoj privatni posjed nazvao osnivač i vlasnik cijelog imanja, povjesničar umjetnosti Zoran Burojević. Glavna su mu mjesta dvije tradicijske drvene kuće: lijeva je karakterističnog pokupskog izgleda, a desna tipičnog banovinskog seoskog tipa.
U obje korablje sada je postavljena skupna izložba 30-tak slika tematski vezanih uz trojicu umjetnika s motivima rijeka uz koje su rođeni, odrastali, živjeli, naveliko stvarali… Petar Salopek (1909.-1989.), Slavo Striegl (1919.-2014.) i Davorin Radić (1957.)
Voljeli su svoje vode i oslikali sa svih strana: Salopek Kupu u Petrinji, Striegl u Sisku Kupu, Odru i Savu, a Radić Unu u Hrvatskoj Kostajnici i Kupu u Sisku- Brestu.
-U rijeci se sve ljepše vidi, i nebo i oblaci i drveće, u vodi nema nepotrebnih detalja govorio je Striegl. Salopek je u hrvatskoj povijesti umjetnosti najpoznatiji upravo kao slikar ekspresivnih kupskih krajolika, a Radić u kostajničkim prizorima instinktivnim i ekspresivnim likovnim postupkom gradi čvrste i koloristički uzbudljive slike pune volumena – u katalogu izložbe triju velikana napisala je i na otvorenju osobno još detaljnije kazivala povjesničarka umjetnosti Dunja Horvat Weitner.
Čast otvorenja ovog umjetničkog skupa s gostima iz svoju strana Siska, Petrinje i Hrvatske Kostajnice, usred subote u 11 sati, na vlastito iznenađenje, dobio je arhitekta Davor Salopek, jedan od sinova Petra Salopeka.
Uz pohvalu osobno nazočnom Davorinu Radiću, te sjećanjem na Slavu Striegla, koji mu je u sisačkoj gimnaziji 60-tih godina prošlog stoljeća bio profesor likovnog odgoja, Salopek mlađi citirao je desetak osobno zapisanih izjava, ocjena, mišljenja i komentara svoga oca, dugogodišnjeg likovnjaka brojnim naraštajima petrinjske Učiteljske škole.
– Slikam svoje gledanje, a ne motiv. Ove slike nisu za oko, nego za dušu. Slikarstvo traži cijelog čovjeka. Moja uljena slika, to je jednadžba s tisuću nepoznanica. Kupu nisam doživljavao samo vizualno, bio sam u njoj, s njom! – ostalo je zapisano, uz zaključak Davora Salopeka kako mu otac nije slikao da bi živio, nego je živio da bi slikao!
Ova izložba u „Galeriji uz rijeku“, iz obiteljske zbirke Salopek „Kupski pejzaž Petra Salopeka“, Slave Striegla „Pejzaži Kupe, Save, Odre“ iz zbirke obitelji Burojević i riječni pejzaži Davorina Radića iz njegove osobne zbirke „Una u Kostajnici, Kupa u Sisku i Brestu“ ostaje otvorena tri tjedna.
Nakon toga koncem ovog mjeseca lipnja, drugi slični radovi ova tri umjetnika, uz mlađe slikare, (bit će zastupljen i dr. slikarstva Petrinjac Davor Žilić) postavit će Međimurski muzej u Čakovcu. Tako će se naše Sava, Odra, Una, Kupa, Petrinjčica… slikarskim motivima tamo povezati s Dravom i Murom i drugim pejzažima toga dijela Lijepe naše.
A za svoju „Galeriju uz rijeku“ u Brestu Pokupskom vlasnik Zoran Burojević već smišlja ostvariti nove sadržaje i projekte iz kulture, poput ove u tijeku, a realizirane uz potporu Grada Petrinje. Ovaj privatni galerista natjecao se i s drugim programima koje financira Sisačko-moslavačka županija.