Dubrovnik, 17. srpnja 2019. – Simpozij Budućnost ambijentalne izvedbe projekt je koji Dubrovačke ljetne igre organiziraju povodom 70. godišnjice svog istraživanja ambijentalnosti i site-specific izvedbi unutar dvogodišnjeg projekta pod naslovom Future Epics koji se bavi razvojem novih pristupa kulturnoj baštini, a podržan je od strane Europske komisije unutar programa Kreativna Europa – potprogram Kultura. Simpozij će u tri dana trajanja, od 18. do 20. srpnja, na nekoliko lokacija okupiti relevantne europske i domaće umjetnike, znanstvenike i stručnjake s područja suvremene site-specific izvedbe, a poseban će naglasak biti stavljen na povijest dubrovačke ambijentalnosti, izazove festivalizacije i festivala unutar kulturnih destinacija te nove ambijentalnosti.
Intendantica Igara Dora Ruždjak Podolski otvorit će trodnevni simpozij u palači u Ulici braće Andrijića u četvrtak, 18. srpnja u 10 sati, uvodnim izlaganjem, a uslijedit će razgovor s Paolom Magellijem, Ivicom Kunčevićem i Ivicom Prlenderom uz video prezentaciju o Dubrovniku kao idealnoj pozornici za scensko propitivanje klasika. Moderator razgovora na temu Povijest ambijentalnog kazališta u Dubrovniku: kultura kao pokretač razvoja grada je pomoćnik intendantice za dramski program Saša Božić. U umjetničkom dijelu programa prvog dana predstavit će se Bojan Gagić s interaktivnom zvučnom instalacijom Sretno mjesto u srednjovjekovnoj ljevaonici ispod Minčete u 20 sati.
Drugi dan počinje u 10 sati predavanjem dramaturga Rimini Protokolla i stručnjaka za izvedbene studije Imanuela Schippera na temu Građani na pozornici i kazalište kod kuće: o gradu kao izvedbi i suizvođačkoj publici u novijim predstavama Rimini Protokolla, a nastavit će se izlaganjem Baština i pokret koje će održati voditelj programa u francuskom Centre des monuments nationaux Simon Pons Rotbardt,. Večernji dio programa osmišljen je u čast velikom redatelju Georgiju Paru koji je na Dubrovačkim ljetnim igrama sedamdesetih režirao Život Eduarda II, kralja Engleske te Areteja i Kristofora Kolumba, tri predstave koje se mogu smatrati prekretnicom u povijesti teatra Igara, ali i suvremenog hrvatskog kazališta, barem kada je riječ o njegovim ambijentalnim promišljanjima i postignućima. Predstavljanje knjige urednika Hrvoja Ivankovića Grad-pozornica Georgija Para uz prikazivanje dokumentarnog filma Georgij Paro – Pospremanje scenaristice Lade Džidić Barić i redatelja Siniše Bajta, nastao u produkciji Hrvatske radiotelevizije, održat će se 19. srpnja s početkom u 21:30 sati u atriju palače Sponza.
Treći dan simpozija posvećen je glazbi na Igrama i baziran na razgovorima, komentarima, osvrtima i izvedbama iz arhiva Hrvatskog radija, a moderirat će ga muzikologinja Iva Lovrec Štefanović s početkom u 12 sati. Zvuk koji osvaja prostor i prostor koji pokorava zvuk – tema je koju će moderatorica otvoriti u razgovoru sadašnjih sudionika glazbene scene, uz natuknice iz arhivirane prošlosti, te otvaranje perspektiva novih obzora mogućnosti umjetničkih ostvarenja, budućih prostora, publike i glazbene izvedbe. Umjetnički program u večernjim će satima posljednjeg dana simpozija, 20. srpnja ponuditi čak dva događanja. Festivalskoj će se publici na tvrđavi Bokar u 20 sati zvučnom instalacijom predstaviti Hrvoje Hiršl, dok će se od 21:30 sati u Lućijevoj Libertini moći čuti kako Grad govori Držića uz Natašu Dangubić i Doris Šarić Kukuljica.
Vodeći partner projekta Future Epics je Fondacija Heartefact iz Beograda, dok su uz Igre, kao prvog suorganizatora, ostali partneri: Centar za izvedbene umjetnosti Vitlycke (Tanumshede, Švedska) te organizacija civilnog društva Tasca (Barcelona, Španjolska). Koproducent umjetničkog popratnog programa simpozija je Art radionica Lazareti i njihov program Grad je mrtav. Živio Grad! Dubrovačke ljetne igre zahvaljuju zakladi Caboga Stiftung na pomoći u realizaciji ovog programa.
U sklopu popratnog umjetničkog programa simpozija Budućnost ambijentalne izvedbe, Dubrovačke ljetne igre u suradnji s Art radionicom Lazareti unutar njihovog programa Grad je mrtav. Živio Grad! pripremaju dvije zvučne instalacije priznatih hrvatskih umjetnika. Sretno mjesto Bojana Grgića za publiku će biti otvoreno u četvrtak 18. srpnja u 20 sati u ljevaonici pod Minčetom, a Sfere Hrvoja Hiršla u subotu 20. srpnja u 20 sati na tvrđavi Bokar.
Zvučni ambijent Sretno mjesto Bojana Gagića bavi se zvukom sretnih mjesta slijepih ljudi koji žive u Dubrovniku. Rad se sastoji od pet autonomnih zvučnika, pet podnih senzora i centralnog kompjutera u kojem se nalaze snimke lokaliteta sretnih mjesta koja su odabrali slijepi stanovnici Dubrovnika, snimljene svega nekoliko dana ranije, a svaki od tih zvukova zasebna je priča ambijentalne strukture čiji narativ ovisi o trenutku kada je snimka zabilježena. Bojan Gagić se sustavno bavi tzv. sound artom i field recordingom, objavljuje poetske zapise u književnim časopisima, autor je glazbe za kratke eksperimentalne i animirane filmove uglavnom domaćih autora, kao i dizajna svjetla i zvuka za kazališne predstave, a snimio je i nekoliko kratkih eksperimentalnih filmova. Zajedno s Miodragom Gladovićem razvio je izvedbenu tehniku luminoakustike tj. pretvorbe svjetla u zvuk korištenjem fotonaponskog efekta solarnih panela, a za svoj je umjetnički rad višestruko nagrađivan. Ovu instalaciju, posjetitelji će u srednjovjekovnoj ljevaonici pod Minčetom moći razgledati od 18. do 20. srpnja od 20 do 22 sata.
Euklidski prostor Hrvoja Hiršla određen je trima dimenzijama, x-y-z koordinatama, dok Sfere uvode nemir u prostor i prividno ga narušavaju, mijenjajući volumen, položaj i prostorne odnose. Pozicionirane negdje između multi univerzuma, prostorne distorzije i kibernetskih tijela, one su nedefinirana tijela čija je funkcija nepoznata, ali njihova prisutnost ostavlja traga u prostoru u kojemu se nalaze, unoseći nemir, kaos i razigranost. Sfere su nasumično postavljene u prostor i udaljenost među njima je nejednaka, tvoreći polja praznina i nakupina. Umjetnički projekti Hrvoja Hiršla na raskrižju su suvremene umjetnosti i diskursa medijske umjetnosti, a glavne teme kojima se bavi su materijalnost umjetničkog predmeta, dekonstrukcija njegove aure i ograničenja medija. Njegovi radovi obuhvaćaju zvučne, video i interaktivne instalacije, otiske i drugo, a posljednjih pet godina umjetnik svoj interes usmjerava na strukture, automatizaciju i kibernetiku. Instalacija će biti postavljena na tvrđavi Bokar 20. srpnja od 20 do 22 sata.
Dubrovačke ljetne igre