![](https://www.zgkult.eu/wp-content/uploads/2018/11/47029145_385227728912670_3558347672790237184_n.jpg)
Mi ljudi prošlog stoljeća navikli smo da nas riječi vode do slika, reći će Leon Rizmaul pojašnjavajući svoje profesionalno opredjeljenje čovjeka koji se bavi povijesnom, arhivskom, filmskom i televizijskom građom u svakodnevnom poslu na HRT-u kao urednik Tv kalendara.
Pronalaziti zanimljive priče listajući literaturu ili pregledavajući stare snimke, spašavajući od zaborava snimljene uspomene njegova je najdraža aktivnost. Nema Petrinjca koji nije pogledao njegovu posvetu Petrinji povodom 140. obljetnice HPD Slavulj „ Petrinja u pjesmi i slici“, a sigurna sam da su mnogi zapazili i „ Vukovar moje mladosti“.
Kada mu je 2015. godine ponuđena suradnja u Projektu Rekonstrukcija dokumentarne serije ”Portreti i susreti” spremno je prihvatio izazov i započeo složen posao koji je predstavljen u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu 26.studenog 2018.
Ovaj jedinstveni projekt za digitalizaciju arhivskog građe HRT-a, 2015. godine osvojio je nagradu na Svjetskoj konferenciji audiovizualnih arhiva u organizaciji FIAT-a/IFTA-e u Beču.
Voditeljica projekta Tajana Prpić je istaknula kako je u radu u arhivu HRT naišla na emisije dokumentarne serije „Portreti i susreti“ Radiotelevizije Zagreb stvarane od 1960. do 1969. kojima su nedostajali dijelovi, a u polovici emisija su trajno nedostajali tonski zapisi, od kojih su neki sačuvani samo u francuskoj verziji. Napomenula je da je serijal realiziran na filmskom materijalu i da je to sretna okolnost, jer da su korištene tada prevladavajuće magnetoskopske vrpce, većina toga bila bi nepovratno izgubljena.
Serijal je prikazivao tadašnji život i stvaralaštvo najuglednijih hrvatskih slikara, književnika i nositelja avangardnih kretanja. Lirskim ekspresijama obogatila ih je književnica Irena Vrkljan, a režiju većine emisija ostvarivao je Ante Viculin, a od 1966. lirske je portrete potpisivao književnik, novinar i urednik Vlado Gotovac.
Irena Vrkljan se 2015. godine vratila iz Berlina u Zagreb i pristala uključiti u projekt. Imala je sačuvane scenarije za neke emisije koji su mogli poslužiti u njihovoj rekonstrukciji i restauraciji. Tada su u projekt uključuje Leon Rizmaul, upoznaje se sa slavnom autoricom te snima dokumentarni film “Irenino ogledalo” koji je svojevrsni uvodnik te restauracije.
Čitav taj proces završen je tek nedavno, od izvorne 64 emisije spašeno je ukupno 50 emisija. Nanovo su čitani spikerski tekstovi, glasove su posudili mnogi poznati glumci. Stvoreno je 300-tinjak audio intervencija, a za 7 sati glazbe pobrinula se Vlatka Glasnović. Projekt je od ideje do realizacije nosila Tajana Prpić, uz marljiva istraživanja Vesne Klarić, te za izbor fotografija zadužene Lane Bubenik, a režiju potpisuje Leon Rizmaul.
Ana Rizmaul
Foto:Dario Njavro